Zajímavosti


Většina řidičů NEVÍ, jak mají postupovat při vlečení jiného vozidla... Drtivá většina NEOZNAČÍ vlečené vozidlo výstražným trojúhelníkem, tak jak zákon přikazuje... ale CHYBNĚ používají během jízdy na laně výstražné blinkry.

A co vy? Patříte mezi ty, co vědí jak postupovat?
A nezapomeňte také na další povinnosti...... tady přináším pár zajímavostí, na které jsem narazil a vyfotil je při svých cestách.
Karel ml.

ČR, silnice 427 u obce Nedakonice (2010) nebezpeci zaplaveniNezvyklé řešení a použití signálu dvou vedle sebe umístěných červených světel (světelný signál S 13), které běžně známe hlavně ze železničních přejezdů.ČR, silnice 427 před Starým Městem (2010) sedmdesatka pred starakemPodívejte se dobře na tyto značky a zamyslete se. Co to znamená? Výstražná značka nás upozorňuje, že se blížíme k přechodu pro chodce … a dál? No dále nás značka omezuje v rychlosti na 70 km/hod, ale ne hned - to se stane teprve až za 200m. Tato dodatková tabulka totiž dle Vyhlášky č. 30/2001 Sb. "vyznačuje vzdálenost k místu, od kterého platí značka, pod níž je umístěna…". Prohlídněte si tyto dvě dodatkové tabulky a všimněte si rozdílu - jedna, jak již jsem napsal vyznačuje vzdálenost k místu…, ale druhá "Délka úseku - vyznačuje délku úseku, pro který platí značka, pod níž je tabulka umístěna".
ČR, Dubňany (2007, 2010) V Dubňanech jsem narazil na značku "C 2a Přikázaný směr jízdy přímo". Tuhle značku prostě dodržet nemůžete i kdyby jste chtěli. Pokud byste se řídili touto značkou, tak na konci této cesty, když přijedete na křižovatku tvaru "T", musíte přejet obrubník a vzít to mezi stromy do lesa : Tam se prostě nedá jet přímo, fakt nedá! Jedině doprava, nebo doleva, přímo prostě NE! Evidentně došlo k omylu a místo značky "IP 4b Jednosměrný provoz" byla osazena zcela nesmyslně tato značka...Jsou vlastně skoro stejné, akorát jedna je čtvercová a druhá kulatá. Nehoda z toho asi nebude, takže prostě "chybička se vloudila" a už je na tom místě několik let… i s takovými nesmysly se můžete na cestách setkat.
 Rumunsko(2009) V Rumunsku mě zaujaly semafory, které tam používají. Jsou to ledkové světla, kde se vám vždy ukazuje odpočítávání - kolik ještě máte času, než přeskočí světlo na zelené, nebo naopak jak dlouho ještě bude svítit zelená. Docela praktická věc. Jinak se tam také setkáte se skupinkama toulavých psů, kteří se na vás občas vrhnou… pokud člověk zrovna stojí někde na křižovatce a je na motorce, tak to moc příjemné není. Tam je to prostě normální a ročně dojde k mnoha případům pokousání i přímo ve městě. Psy jsme nefotili, ale vždy raději přidali rychle plyn.

 


Rumunsko(2009) Další, na co si musíte dát pozor v Rumunsku jsou všudypřítomné koňské povozy - jezdí všude, ve velkém počtu, na vedlejších cestách i na cestách první třídy (!)… za světla to ještě jde, ale jak se setmí, tak si člověk na tyto neosvětlené povozy musí dát velký pozor.
Ukrajina, Kolomyja (2009)ukrajinska sanitkaTakovéhle sanitky potkáte na Ukrajině běžně. Někdy je s podivem, že jsou ještě pojízdné. Vždycky, když jsem potkal takovou sanitku, jsem si v duchu říkal, že ji snad nikdy nebudu potřebovat.


Moldavsko (2009)Tohle prostě nešlo nevyfotit.Jde o hlavní cestu (taková Moldavská D1), která probíhá od severu na jih země a vede do hlavního města Chisinau (Kišiněv). Není vyjímkou, když musíte zastavit, protože právě přes cestu přechází dobytek. Co je ale horší, tak cesta, která se zdá být v rámci možností sjízdná, se najednou změní v tankodrom. Najednou a bez jakéhokoliv varování (značku upozorňující na nerovnost nečekejte) na vás číhá v celé šířce silnice takový hrb, který musíte přejet naprosto krokem. I u motorky jsem jednou chytnul spodkem. Na cestě moc značky nevidíte, ale jsou tam docela pravidelně rozmístěny kilometrovníky, které vás informují o aktuální vzdálenosti.Moldavsko, Chisinau (2009) moldavska policiePři prohlídce hlavního města (po kterém jsme jeli autem) jsem vyfotil vozidlo policie. Vzhledem ke kvalitě jejich cest je jasné, že vozidlo s nízkým podvozkem tu nemá šanci... no a vlastně by byla škoda, mít nějaké pěkné moderní auto.


Tunisko, Nabeul (2005) Vždycky, když uvidím někde ve světe autoškolu, tak se neudržím a musím fotit : Takovou autoškolu potkáte v Tunisku, mají docela podobné označení jako u nás. Naštěstí značku "Stop" i tady poznáte lehce.